دانشگاه مجازی

سرطان پوست چیست و چه نشانه هایی دارد؟ - دانشگاه مجازی

گاهی سرطان خودش را به ما نشان می دهد ولی ما متوجه آن نیستیم. بهتر است مراقب جوشهای صورتتان باشید. البته هر جوشی به معنای وجود سرطان نیست اما مراقب جوشهایی که می زنید بر اساس نوع و رنگشان باشید.

آیا جوش نشانه ی سرطان پوست است؟
ملانوم با 8400 مورد ابتلا در سال در فرانسه، خطرناک ترین سرطان پوست است، و مورد بسیار نگران کننده این است که هر چه برنزه کردن در دنیا بیشتر مد می‌شود، آمار ابتلا به این بیماری نیز افزایش می‌یابد! اصلی ترین فایدۀ تشخیص نخستین علائم ملانوم، مراجعه به پزشک و بهره مند شدن از درمان بسیار سریع است که قطعاً مفیدتر خواهد بود.
اگر به طور مرتب یا در موارد تردید نسبت به وجود بیماری، به متخصص پوست مراجعه شود، در ملانوم نشانه هایی وجود دارد که متخصص پوست را به اشتباه نمی‌اندازد.
توصیه می‌شود که به موازات مراجعه به پزشک، خودتان هم پوست تان را مورد معاینه قرار دهید.تمام قسمت های پوست بدن را نمی‌توان به راحتی دید، بنابراین بر اساس یک قرارداد کلی، خودتان، پشت، کتف ها و ران های تان را معاینه کنید.بهترین حالت این است که این معاینه دو بار در سال انجام گیرد.

علائم سرطان پوست:
1) زخمی روی پوست که به درستی درمان نمی‌شود و بیش از 3 یا 4 ماه طول بکشد.2) یک لکه یا جوش که اندازه و ظاهرش عوض می‌شود، خونریزی می‌کند و یا حساسیتش تغییر می‌یابد.3) به طور کلی به تمام زخم هایی که معیارهای زیر را داشته باشند، باید مشکوک شوید:

نامتقارن بودن
لبه های نامنظم
رنگ غیر یکدست
قطر بیش از 6 میلی متر که افزایش هم بیابد
جوشی که ظاهر، اندازه و رنگ آن تغییر کند یا ناهموار و زمخت شود.

اینها نشانه هایی هستند که باید فوراً آگاه تان کنند و با مشاهدۀ آنها بی معطلی به پزشک مراجعه کنید.
همۀ ملانوم ها شبیه به هم نیستند. بدون اینکه علائم را با هم اشتباه بگیرید، باید بدانید که گاهی اوقات ملانوم از رشد جوش هایی که قبلاً وجود داشته، ایجاد نمی‌شود. از سوی دیگر برخی ملانوم ها به رنگ های سیاه یا قهوه ای نیستند، اما ظاهرشان واضح تر است. به همین جهت مراقبت های مداوم و دقیق از پوست و توجه به آن بسیار مفید خواهد بود…

نقاطی که سرطان پوست را نشان می دهند
سرطان پوست در نقاطی برای اولین بار علائم خود را نشان می دهد و بسیار برای ما مهم است که بدانیم این نقاط کدامند و همیشه چک های شخصی برای این موضوع داشته باشیم:
پشت گوش
گوش سومین قسمت مهم بدن برای یافتن سلول های بازال سرطان پوست است. بنابراین بهتر است هر از چند گاهی با یک آینه پشت گوش هایتان را بررسی کنید و یا از کسی بخواهید در این رابطه به شما کمک کند.
ناحیه ی بین باسن
باور کنید سرطان پوست می تواند در ناحیه ی بین باسن رخ دهد. علاوه بر انواع معمول سرطان سلول بازال  پوست، سرطان سلول سنگفرشی و انواع ملانوم را در این ناحیه می توان دید. بثورات جلدی در این ناحیه را حتما جدی بگیرید و مانند گوش هر از چند گاهی این قسمت را با آینه چک کنید.
لایه های مخاطی
هر دو نوع سرطان کارسینومای سلول های سنگفرشی و ملانوم می تواند در لایه ی مخاطی رخ دهد. غشاهای مخاطی شامل لب ها، داخل دهان، بینی و بافت تناسلی می باشد. کارسینومای سلول سنگفرشی می تواند مانند یک زخم باز و خشن و گاها همراه با خونریزی خود را نشان دهد.
ملانوم بیشتر در افراد سفید پوست رخ می دهد تا در افرادی با رنگ پوست تیره
هر فردی ممکن است دچار ملانوم در این ناحیه شود و این مشکل در افراد دارای رنگ پوست تیره تر بیشتر دیده می شود.
بین انگشتان پا
بهتر است نه تنها برای تمیز کردن، بلکه برای بررسی آثار هر گونه بیماری از جمله بیماری خطرناک سرطان پوست، هر چند مدت یک بار و به طور منظم بین انگشتان پاهایتان را بررسی نمایید.
وجود لکه های تیره، زخم هایی که بهبود نمی یابند و ضایعات دیگر از علایم بروز مشکل پوستی مانند سرطان پوست محسوب می شوند.
کف پاها، کف دست ها و بستر ناخن ها
ملانوم رخ  داده در کف پا و کف دست با نام رسمی “آکرال لنتی جینوس ملانوما” شناخته می شود. این نام همچنین برای ملانومای لایه های مخاطی و بستر ناخن ها نیز به کار می رود.
اگر چه ملانوم بیشتر در افراد سفید پوست رخ می دهد تا در افرادی با رنگ پوست تیره، اما افراد تیره پوستی که دچار ملانوم می شوند، اغلب درگیر نوع آکرال لنتی جینوس هستند و 35 تا 90 درصد در قسمت کف پاها رخ می دهد.

سرطان پوست برای چه کسانی بسیار خطرناک است؟

کسانی که کودکی یا بزرگسالی شان در معرض نور آفتاب قرار دارند.
پوست های روشن، که در مقابل خورشید، خیلی راحت می‌سوزند.
افرادی که در خانواده شان سابقۀ ملانوم وجود دارد.
کسانی که تعداد زیادی جوش های بزرگ دارند.

همچنین بخوانید: قرص ویتامین دی 50000

بازدید : - بار دسته بندی : پوست مو زیبایی تاريخ : 23 سپتامبر 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها