دانشگاه مجازی

غذاهای مضر برای کودکان بیش فعال - دانشگاه مجازی

بعضی از غذاها برای کودکان بیش فعال مضر است و با اختلال آنها ارتباط دارد. موادی مانند شکر، مواد افزودنی و رنگ های مصنوعی جزو غذاهای مضر برای کودکان بیش فعال هستند. در این مطلب بیشتر در مورد این غذاهای مضر می خوانید.
سالهاست پزشکان گمان می‌کنند که ممکن است برخی غذا‌های خاص با اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) مرتبط باشند. برخی از غذا‌ها می‌توانند علائم بیش فعالی را در این کودکان تشدید کنند. در اینجا غذا‌های مضر برای کودکان بیش فعال فهرست شده است.

غذا‌های مضر برای کودکان بیش فعال
آب نبات
آب نبات مملو از رنگ مصنوعی و شکر است؛ یک ترکیب مضر برای کودکان بیش فعال. در تحقیقات انجام شده هردو این مواد، تشدید کننده علائم بیش فعالی شناخته شده‌اند. هاوارد پاییر، می‌گوید: «آب نبات، حاوی شکر و رنگ مصنوعی و یک شدت دهنده رفتار‌های بیش فعالی است.»
نوشابه
این نوشیدنی‌ها، اغلب حاوی مقادیر بسیار زیادی قند و شیرینی‌هایی هستند که آب نبات را به یک گزینه مضر برای بیش فعالی تبدیل می‌کرد.
دکتر بارن هیل می‌گوید: «مصرف بیش از حد قند و کافئین هر دو باعث بدتر شدن علائم بیش فعالی و اختلال در عملکرد کودکان می‌شود.»
یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که کودکان ۵ ساله‌ای که نوشابه می‌خورند، احتمال بیشتری دارد که خشونت و ناهنجاری اجتماعی از خود نشان دهند.
میوه‌ها و سبزیجات فریز شده
اگرچه میوه‌ها و سبزیجات انتخاب خوبی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی است، اما برخی از برند‌های فریز شده در بازار، حاوی رنگ‌های مصنوعی هستند؛ بنابراین قبل از مصرف برچسب آن‌ها را مطالعه کنید.
برانیلی می‌گوید که برخی از مواد غذایی منجمد می‌توانند به شدت گرفتن بیش فعالی منجر شوند: «مواد غذایی که توسط ارگانوفسفات‌ها فرآوری شده اند (برای دور نگه داشتن حشرات) می‌توانند موجب مشکلات رفتاری مبتنی بر نورولوژیک شوند که ADHD و بسیاری از مشکلات رفتاری دیگر از جمله آن است.»
مخلوط کیک و فراستینگ
ترکیب فراستینگ و کیک، حاوی مقادیر زیادی قند و رنگ مصنوعی است که می‌تواند منجر بیش فعالی و سایر علائم ADHD شود. دکتر ناهید علی، متخصص ADHD و نویسنده کتاب دیابت و شما، می‌گوید این محصولات اغلب با چندین شیرین کننده مصنوعی تولید می‌شوند.
ترکیب کیک و فراستینگ حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی است و خطر ADHD را بیش از سایر شیرین کننده‌های طبیعی افزایش می‌دهد.
نوشیدنی های انرژی زا
این نوشیدنی ها به راحتی در دسترس هستند و در بین نوجوانان طرفداران زیادی دارند .اگر کودک یا نوجوان شما به اختلال بیش فعالی مبتلاست هرگز نباید از این نوشیدنی ها مصرف کند . نوشیدنی های انرژی زا حاوی قند ، کافئین، محرک های جایگزین، رنگ های مصنوعی و طعم دهنده ها می باشند .
ماهی و غذا‌های دریایی
خوردن ماهی و دیگر غذا‌های دریایی که حاوی مقادیری جیوه هستند، می‌تواند علائم بیش فعالی را در طولانی مدت تشدید کند. بعضی از بدترین آن‌ها کوسه، ماهی خال مخالی، اره ماهی و ماهی تیلفی است.
جیوه مانند سلولز، به سختی هضم می‌شود و در طول زمان می‌تواند در مغز انباشت شود. با پزشک متخصص تغذیه بیش فعالی در مورد استفاده از بهترین نوع ماهی در رژیم غذایی کودک بیش فعالتان مشورت کنید.
غذا‌های حساسیت زا
بسیاری از کودکان مبتلا به حساسیت‌های غذایی، بعد از اینکه در معرض برخی غذا‌های خاص قرار می‌گیرند، ممکن است علائم بیش فعالی را، نشان دهند.
برخی از غذا‌های رایج که ممکن است شامل این لیست باشد عبارتند از: شیر، شکلات، سویا، گندم، تخم مرغ، لوبیا، ذرت، گوجه فرنگی، انگور و پرتقال. اگر شک دارید که غذایی حساسیت زا ممکن است علائم بیش فعالی کودک شما را تشدید کند، با مشورت پزشک آن را از رژیم غذایی او حذف کنید.
غذای سرخ کردنی
بیشتر افراد باید تا جایی که می توانند از غذاهای سرخ کردنی دوری کنند. غذاهای سرخ کردنی کالری زیادی دارند ولی کالری هایی که هیچ خاصیتی برای فرد ندارد و در واقع به آنها کالری تهیه می گویند.

این کالری ها هیچ نوع ویتامین و مواد مغذی ندارند و در حقیقت پروسه سرخ کردن یک غذا باعث نابودی مود مغذی درون ماده غذایی می شود.

محصولات لبنی
تحقیقات نشان داده است که یکی دیگر از چیزهایی که نباید به کودکان بیش فعال داد ، محصولات لبنی می باشد و مشخصا محصولاتی مثل ماست باعث افزایش رفتار آشفته می شود و این محصولات را نیز باید در لیست غذاهای ممنوعه قرار دهید .
کودکان بیش فعال می توانند به جای مصرف شیر گاو از شیر سویا استفاده کنند. این شیر علاوه بر تأمین کلسیم، اسیدهای چرب ضروری نیز به بدن کودک می رساند.
غذا های حاوی گلوتن
محققان به این نتیجه رسیده اند که درصد بالای افراد و کودکان مبتلا به بیش فعالی ، حساسیت بالایی به گلوتن دارند و می توان گفت که 70 درصد از این افراد به گلوتن حساسیت دارند .
حساسیت به گلوتن تاثیر زیادی روی عملکرد مغز و پروسه های ذهنی مثل حافظه و برنامه ریزی دارد. بسیاری از افراد این موضوع را متوجه نمی شوند تا اینکه مصرف آن را قطع کنند .حال می توانید این کار را امتحان کنید و 30 روز را بدون خوردن گلوتن بگذرانید و نتایج را ببینید .

همچنین بخوانید: حساسیت به گلوتن چیست؟

رنگ غذا
ارتباط زیادی بین افزایش بیش فعالی و رنگ های مصنوعی غذا ها وجود دارد و بیشتر این غذاها اشتراکات زیادی با هم دارد :میزان قند بالا ، پروسه فرآوری شده ، رنگ زیاد.
بسیاری از افراد فکر می کنند که ماهیت قند و غذاهای فرآوری شده ا بزرگ ترین مشکلات را به وجود می آورد اما نباید رنگ مصنوعی آن را نادیده گرفت که این رنگ ها فعالیت فرد و یا کودک را تا حد زیادی افزایش می دهد و پس تا جایی که می توانید از دادن این غذاها به کودک خود خودداری کنید .
پفک و انواع اسنک ها و فست فودها سرشار از مواد نگهدارنده، رنگ های خوراکی مصنوعی هستند. شما باید به مرور چیپس و پفک و … را از برنامه غذایی کودکتان حذف کرده و به جای آن خوراکی های سالم تر و خانگی را جایگزین کنید.
گوشت و پنیر فراوری شده
گوشت ها و پنیرهای فراوری شده نیز در این لیست قرار می گیرد و مصرف زیاد ان ها باعث افزایش بیش فعالی می شود و در واقع خود این غذا ها عاملی برای بیش فعالی نیز هستند .
سعی کنید که این غذاهای فرآوری شده را با انواع طبیعی جایگزین کنید و مواد غذایی غنی و طبیعی را همراه با سبزیجات و میوه های تازه را به کودک خود بدهید و تا جایی که می توانید از این غذاها دوری کنید .
شکلات
شکلات نیز به نوشابه شباهت زیادی دارد زیرا قند بسیار بالایی دارد. شکلات ها ویتامین ها و مواد معدنی زیادی ندارند و باعث تشدید بیش فعالی می شوند .
بستنی
کودکان بیش فعال نمی توانند کازئین (پروتئین مخصوص شیر) را تحمل کنند بنابراین با خوردن بستنی علائم آن ها تشدید می شود . خوردن بستنی را در کودکان بیش فعال ممنوع نکنید اما نگذارید آنها روزانه بستنی مصرف کنند. مصرف هفته ای یکبار بستنی مشکلی برای آنان ایجاد نمی کند.
انواع فست فود ها
فست فودهایی مانند سیب زمینی سرخ کرده، ساندویچ ها و پیتزاها که دارای کالری زیادی هستند و هیچ ارزش غذایی ندارند را به کودکان بیش فعال ندهید زیرا مصرف این فست فودها در طولانی مدت باعث ایجاد کمبود ویتامین می شوند.
کمبود ویتامین نیز عاملی برای تشدید این اختلال است. اگر درتهیه فست فودها ، از گوشت قرمز زیادی استفاده شود، مصرف این نوع فست فود باعث تشدید دفعات و شدت بروز علائم می شود.

همچنین بخوانید: عوارض غذاهای چرب

رژیم غذایی کودکان مبتلا به بیش فعالی
برخی شواد نشان می‌دهد که سطح اسید‌های چرب ضروری در کودکان مبتلا به بیش فعالی، پایین است. با این حال، مطالعات اولیه هنوز ثابت نکرده اند که مکمل اسید چرب امگا ۳، در رژیم غذایی کودکان مبتلا به بیش فعالی، رفتار‌های آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

اسید‌های چرب امگا ۳، بر انتقال برخی نوروترنسمیتر‌ها (مواد شیمیایی مغز) تاثیر می‌گذارند. در حالی‌که تعادل میان امگا ۳ و امگا ۶ برای سلامت عمومی بهترین نتیجه را در پی دارد.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که کمبود امگا سه در رژیم غذایی افراد دو نشانه دارد:

تشنگی مفرط
ادرارمکرر

تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. توصیه‌های تغذیه‌ای عمومی برای کودکان شامل میوه‌ها و سبزیجات، دانه‌های کامل، لوبیا،گوشت بدون چربی و ماهی است. از پزشک کودک خود درباره بهترین رژیم غذایی برای کودک بیش فعال خود سوال کنید.

بازدید : - بار دسته بندی : خواص مواد غذایی میوه و گیاهان تاريخ : 23 سپتامبر 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها