دانشگاه مجازی

فرم بدن و تغذیه مربوط به آن - دانشگاه مجازی

انواع فرم بدن
اگر تیپ بدنی و فرم بدن خود را بشناسید می توانید به صورت دقیق و هوشمندانه برای خود برنامه طراحی کنید. وقتی تیپ بدنی مشخص شود شما می توانید به صورت دقیق مقدار دریافت مواد غذایی را بر اساس رژیم بدنسازی تنظیم نمایید.
در ادامه ی این مطلب به همراه تک پزشک باشید تا تیپ و فرم بدنی خود را بشناسید.

رژیم بدنسازی و تیپ بدنی
نوع بدن برای افراد مهم است به خصوص وقتی لباس به تن می کنند. ولی وقتی بحث سلامتی به میان می آید، نوع بدن می تواند نشانه های مهمی در مورد بیماری ها و نقط قوت به شما بدهد. کجا و چطور چربی خود را ذخیره نمایید.
باید بدانید که تقریبا بیشتر افراد می توانند در یک دسته بندی مشخص با ختلاف کمی قرار بگیرند که در ادامه تک پزشک خدمت شما خواهد گفت.

اندام های سیبی شکل:

اندام سیبی شکل درست همانطور است که به نظر می رسد:

تنه کلفت
شانه های پهن
پاها و بازوهای کوچک تر.

اگر مثل سیب چاق شوید، به احتمال زیاد چربی مستقیما به سمت شکم می رود. داشتن چربی در شکم به این معنی است که بیشتر در اطراف اندام های خود چربی دارید و این باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی،دیابت و سندروم متابولیک در میان مشکلات دیگر می شود.
اندام های سیبی شکل چه بخورند:
لورا یک متخصص رژیم غذایی و نویسنده غذاهای روزمره دیابت بیان می کند: “تمرکز بر خوردن چربی های سالم است. رژیم گذشته را فراموش کنید که چربی خوردن شما را چاق می کند. چربی های اشباع شده و امگا 3 کمک می کنند احساس سیری کنید و معده را پاکسازی و به کاهش خطرات بیماری های قلبی و دیابت کمک کنید.”
چربی ها تاثیر کمتری روی انسولین دارند. لیستی از چربی های سالم را بررسی کنید که باید بیشتر از غذاهایی نظیر آووکادو، سالمون، گردو، دانه ها و دانه های آجیل بخورید.

اندام های سیبی شکل چه چیزی نخورند :
خوردن چربی های سالم تنها نیمی از رژیم است. سیبی شکل ها همچنین باید مصرف کربوهیدرات را کاهش دهند، به ویژه کربوهیدرات ساده مانند میان وعده شکری.
این به این معنا نیست که باید همه کربوهیدرات ها را ممنوع کنید، فقط سعی کنید آن ها را محدود کنید. کربوهیدرات هایی که باید مصرف آن را محدود کنید عبارتند از:

نان
ماکارونی
آب میوه های صنعتی
غلات صبحانه
همه غذاهای کم ارزش

اندام گلابی شکل:

شانه های باریک
کمر کوچک
باسن و ران بزرگ

خبر خوب این است که به اصطلاح چربی ران و باسن یکی از سالم ترین مکان هایی است که چربی اضافی را ذخیره می کند و حتی با زندگی طولانی تر ارتباط داشته است. چربی اضافی در مفاصل، قلب و مغز مشکل ساز است.
اندام های گلابی شکل چه بخورند:
تاکید اصلی برای افراد دارای اندام های گلابی شکل، تلاش برای ساخت ماهیچه ناب و حفظ وزن بدن است.
متخصصان می گویند: ” بهترین راه برای انجام این کار این است که مطمئن شوید مقدار زیادی از پروتئین های کم چرب، سبزیجات پر برگ مثل سالاد و چربی های سالم بخورید.”
غذاهایی که نباید بخورند :
می دانید شکر برای سلامتی مضراست. محدودکردن شکر به این معنا نیست که دیگر نمی توانید کیک تولدی داشته باشید، بلکه بررسی تمام رژیم غذایی خوئ و حذف چیزهایی که شکر پنهانی دارند مثل:

قاعده آسان: از هر غذایی که بیش از 3 گرم شکر اضافه بر روی برچسب داشته باشد خودداری کنید.
همچنین بخوانید: رژیم غذایی نظامی برای کاهش وزن

اندام ساعت شنی شکل:

اندام های ساعت شنی شکل وزن خود را به طور مساوی بین بالا و پایین، با یک کمر مشخص تقسیم می کنند. این افراد اغلب چربی را به طور مساوی در تمام بدن خود ذخیره می کنند.
زنان اغلب این نوع بدن را به عنوان منحنی های شهوت انگیز آرزو می کنند.
این افراد چه بخورند:
به جای خوردن چیپس و کربوهیدرات باید از غذاهای کیفیت بالا و منابع پیچیده تامین شوند؛ اما میان وعده سبزیجات باقی خواهد ماند.
سبزیجات تنها برای شما خوب نیستند، بلکه به شما این امکان را می دهند مقدار زیادی غذا بخورید بدون این که کالری زیادی مصرف کنید.
گزینه های مناسب برای میان وعده این افراد موارد زیر هستند:

هویج
کرفس
کره بادام
آووکادو
خیار

غذاهایی که نباید بخورند:
این اندام شهوت انگیز ممکن است به دلیل سطوح بالاتر هورمون های زنانه مانند استروژن و پروژسترون به این شکل باشد. این موضوع می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما استروژن هورمون ذخیره چربی است که می تواند منجر به افزایش وزن شود.
اگر ریتم طبیعی هورمون دچار اختلال شود ( که استرس می تواند یک علت باشد )، منجر به افزایش اشتها و هوس شیرینی ها می شود.
این غذاها را فقط در مواقع خاص بخورید:

شیرینی
شکلات
بستنی
دیگر غذاهای با چربی بالا.

این غذا را در طی دوره خود بخورید تا خیلی احساس بهتری داشته باشید.
همچنین بخوانید: برنامه غذایی برای بدنسازی

اندام خط کش شکل:

اگر اندام باریک طبیعی با چند یا هیچ منحنی دارید، احتمالا خط کش هستید. وقتی به انبار چربی می رسید، ممکن است خوش شانس ترین آدم از لحاظ اندام باشید.
این افراد اغلب برای چاق شدن تقلا می کنند، اما به این معنا نیست هر چیزی می خواهید بخورید. بسیاری از این افراد بر این باورند چون لاغر هستند، می توانند هر چیزی را می خواهند بخورند و باشگاه بروند.
با این حال، حتی اگر مراقب نباشند با درصد بالایی از چربی در برابر بسیاری از بیماری ها و مشکلات سلامتی آسیب پذیر می شوند.
این افراد چه بخورند :
نه خیلی زیاد و نه خیلی کم غذا بخورید. رژیم غذایی برای این افراد خوب است که کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین های متعادل دارد.
مهم است ورزش کنید. غذا خوردن، ورزش کردن یک روش پیشگیرانه برای حفاظت از بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف است.
بسیاری از این افراد، ورزش های استقامتی مانند دوچرخه سواری و دویدن را دنبال می کنند، بنابراین میزان زیادی از کربوهیدرات سالم برای سوخت همه فعالیت های ورزشی استفاده می شود.
غذاهایی که اینگونه افراد نباید بخورند:
از آنجا که این افراد تمایل دارند وزن داشته باشندو نه اضافه وزن، باید نسبت به محدود کردن گروه های غذایی یا انواع غذاها دقت کنند .
اگر تلاش می کنید ماهیچه بسازید مواد زیر را مصرف نکنید:

پودر پروتئین
شیک
تکه های بزرگ گوشت

اندام بستنی قیفی شکل:

اگر در سینه، گردن و شانه ها بزرگ هستید، اما هرچه پایین تر بیایید مثل بستنی قیفی باریک می شوید از لحاظ فرم بدنی یک بستنی هستید که به نظر عالی می رسد.
ممکن است راحت تر باشید که روی ماهیچه ها، به خصوص قسمت بالای بدن، تمرکز کنید، با این حال، مانند انواع سیب، در معرض خطر ذخیره چربی در ناحیه شکم قرار دارید.
غذاهایی که باید بخورند:
کربوهیدرات بخورید اما مطمئن شوید کل حبوبات و کربوهیدرات ها بسیار پیچیده هستند. این غذاها انرژی طولانی مدت می دهند. اما فیبرها باعث می شود بین وعده های غذایی احساس سیری کنید.
علاوه بر این، تحقیقات نشان داده اند که مواد غذایی زیر که حاوی یک نوع کربوهیدرات هستند، می تواند خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان ها را کاهش دهند.

جو
برنج قهوه ای
عدس
لوبیا
سیب زمینی شیرین

غذاهایی که باید از آن اجتناب کرد:
این افراد نیاز است روی کنترل جذب چربی کار کنند. این به معنی پر کردن سبد با وعده های غذایی بدون چربی پردازش نشده است. اما در مورد انواع چربی که مصرف می کنید، هوشیار باشید.
می توانید چربی های سالم بخورید اما از تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط یا اسیدهای چرب اشباع نشده باید دوری کنید، چون این مواد می توانند اثر زیان آوری بر روی بدن داشته باشند.
از این غذاها بسیار کم استفاده کنید:

فرم بدن تخمدانی چیست؟

فرم بدن تخمدانی دقیق به معنای شباهت ظاهری آن نیست، بلکه اشاره ای به این موضوع دارد که اختلالات تخمدان در زنان می تواند سبب تغییر فرم بدنی آن ها شود و مشکلاتی نیز برای آن ها پیش آورد.
این فرم بدن علائم بسیار مخصوص به خود هم دارد که باید به آن ها اشاره کنیم. از علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات پوستی
زردی داخل سفیدی چشم
نفع بعد از خوردن غذا
تمایل شدید به غذاهای سرخ شده و ترش مزه
تورم مچ پا
ادرار تیره در صبح
بی خوابی صبح هنگام
رگهای واریسی

غذاهایی که باید بخورند:
همانگونه که میدانید غدد جنسی در شب فعال تر هستند و از این رو باید بدانید که در این زمان می توانند بیشترین مقدار پروتئین را مصرف کنند. پس به هیچ وجه پیش از غذا وعده ی سنگین نخورید.
میان وعده ها یا وعده های غذایی کوچک بهتر است برای این افراد شامل:

میوه خام
شیرسویا به جای شیر معمولی
انتخاب پروتئین
چای شبدر قرمز یا چای تمشک قرمز

غذاهایی که نباید بخورند:
حتما باید بدانید که از غذاهای خامه ای و چرب و همچنین ادویه دار خود داری کنید چرا که سبب تحریک غددجنسی شما می شوند و بهترین رژیم غذایی باید حاوی مواد سالم و مقوی باشد.
این نوع بدن باید از غذاهای زیر خودداری کنند:

چیپس ها
ادویه ها
کرم های سنگین
کره
دسرها
کافئین
چربی ها
روغن ها
گوشت خوک
گوشت های ارگانیک
شکر
بستنی
کلیه غذاهای سرخ شده

آنها همچنین نباید روز خود را فقط با قهوه شروع کنند.
همچنین بخوانید: خواص شیر سویا

بازدید : - بار دسته بندی : تغذیه و تناسب اندام تاريخ : 10 دسامبر 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها