دانشگاه مجازی

نیاز به افزایش ارتوپدهای خانم در ایران - دانشگاه مجازی

از نظر بسیاری از افراد، دکتر ارتوپد خانم به ویژه برای درمان مشکلات در زنان و کودکان مطمئن تر است.  با توجه به اینکه تعداد فوق تخصص ارتوپد زن بسیار اندک و کم است؛ این رشته از پزشکی یکی از بهترین فرصت های شغلی برای خانم هایی است که علاقمند به این کار هستند. به همین دلیل در ادامه به معرفی ارتوپدی، وظایف آن و بررسی مزایا و معایب این رشته برای ورود خانم ها بدان خواهیم پرداخت.

ارتوپدی چیست و ارتوپد کیست؟
ارتوپدی یک رشته پزشکی است که بر جراحی یا دیگر روش های درمانی برای سیستم اسکلتی-عضلانی تمرکز دارد. این تخصص در ابتدا بر ناهنجاری های رشدی و اثرات فلج اطفال در کودکان متمرکز شده بود، اما امروزه برای رفع کلیه شرایط و بیماری های موثر بر سیستم اسکلتی-عضلانی در افراد و در هر سنی، بطور قابل توجهی گسترش یافته است.
در ارتوپدی صدمات و برخی بیماری های مرتبط با استخوان، عضله و مفاصل،  با استفاده از داروها، فیزیوتراپی، حرکات ورزشی، روشهای جایگزین یا توسط تعداد زیادی از روشهای جراحی درمان می شود. هدف کلی از درمان های ارتوپدی حفظ یا ترمیم سیستم اسکلتی عضلانی است.
 پزشکانی که تمرکز آنها روی ارتوپدی است، جراحان ارتوپدی نامیده می شوند، اگرچه همه آنها جراحی نمی کنند. علاوه بر اینکه یک فوق تخصص ارتوپدی برای تشخیص و مدیریت یا درمان مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی تمرکز دارد، می تواند روشهای توانبخشی را به بیمارانی توصیه کند که ممکن است اثر درمانهای دیگر را تقویت کند. وی همچنین می تواند در زمینه پیشگیری از صدمات و بیماری های ارتوپدی، آموزش های مؤثری را به بیماران ارائه دهد.
دلایل عدم تمایل خانم ها به ارتوپد شدن
دلایل احتمالی زیادی وجود دارد که باعث شده دکتر ارتوپد خانم در ایران و در سطح جهان کم باشد، مهمترین این دلایل عبارتند از:
بسیاری از عملیات های  ارتوپدی و استفاده از تجهیزات آن  به قدرت خاصی نیاز دارند  و بیشتر از عهده مردان برمی آید تا خانم ها.
 در طول عمل جراحی ارتوپدی، معمولاً از اشعه ایکس استفاده می شود که به بدن دکتر ارتوپد، آسیب می رساند. در نتیجه، این افراد باید لباس محافظ اشعه ایکس که  بسیار ناراحت کننده و وزن بالایی دارد بپوشند که اغلب برای خانم ها سخت خواهد بود و در نوع خود یک چالش بسیار بزرگ تلقی می شود.
خدمات سخت و شیفت های شبانه: این موارد، به ویژه برای ارتوپد تروما، بسیار متداول است و در شرایطی که زنان وظایف متعدد اجتماعی و خانوادگی بر عهده دارند هندل کردن این وظایف گاه سخت می شود اما ناممکن نیست و بسیاری از زنان ثابت کرده اند که قادر به انجام این کار هستند.
در واقع سختی کار و نیاز به نیرو و قدرت مردانه باعث شده تا بسیاری از خانم ها تمایل به ارتوپد شدن نداشته باشند اما تمامی این دلایل، قطعی نیست و هستند خانم هایی که بدون مشکل خاصی به مدارج عالی در این زمینه رسیده و فوق تخصص ارتوپدی هستند.
مزایای ارتوپد شدن خانم ها:
در کنار سختی های گفته شده در خصوص این نوع کار برای خانمها، مزایایی نیز وجود دارد که باید به آنها نیز اشاره کرد:
برقراری ارتباط بهتر با بیماران:
بسیاری از بیماران به ویژه در رابطه با شکستگی و صدمات، در حالت روحی خوبی قرار ندارند و یک خانم با احساس همدردی بیشتر و ارتباط دلسوزانه ای که با بیمار برقرار می کند، می تواند از آلام روحی بیمار بکاهد.
فرصت شغلی فراوان:
به دلیل کمبود دکتر ارتوپد خانم حتی در سطح جهانی یکی از بهترین رشته های پزشکی با فرصت شغلی فراوان که برای ورود خانم ها بسیار مناسب است، ارتوپدی محسوب می شود.
پوشش نیازهای بانوان و کودکان جامعه در رابطه با خدمات ارتوپدی:
بخش زیادی از بیماران در زمینه صدمات و شکستگی های کودکان هستند و آرام کردن کودک در این شرایط بدون شک بیشتر از دست یک دکتر خانم بر می آید. همچنین زنان زیادی هستند که تمایل دارند به دکتر زن مراجعه کنند و در این شرایط راحت تر راجع به بیماری و صدمات شرح حال ارائه می دهند.
همه این موارد باعث می شود تا جای خالی زنان به ویژه در این حیطه تخصصی پزشکی به شدت حس شود.
افزایش نیاز به دکتر ارتوپد خانم در ایران
با توجه به برخی سنت ها و اعتقادات مذهبی بین مردم در ایران، خانم ها تمایل دارند که برای معاینه و تشخیص به دکتر خانم مراجعه کنند. به همین دلیل هم نیاز به فوق تخصص ارتوپد خانم در ایران بسیار بیش از گذشته شده و فرصتی را فراهم آورده است تا زنان نیز وارد این حیطه شده و توانایی های خود را به اثبات برسانند.

بازدید : - بار دسته بندی : ریپورتاژ تاريخ : 13 نوامبر 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.